Rozum a cit - téma týdne

10. dubna 2018 v 8:19 | Kiki

Rozum a cit


Výsledek obrázku pro mozek


V tomto článku nebudu psát ohledně pocitových stránkách věci . Napíšu o Jane Austenové , o knize Rozum a cit - Sense and Sensibility a o filmu který , byl podle její knihy natočený .

O Jane Austenové


Jane Austenová se narodila 16.prosince 1775 v Anglii ve Steventonu ( Hampshire ) a zemřela 18. prosince 1817 v Anglii ve Winchesteru ( Hampshire ) . Byla anglickou spisovatelkou rodinných románů . Ve svých knihách zachycovala hlavně život vyšších venkovských vrstev . Jedna z jejích knih je právě Rozum a cit - Sense and Sensibility . Napsala ale , také Pýcha a předsudek - Pride and Predujice , Emma , Lady Susan , Pýcha a přemlouvání - Persuasion , Opatství Northanger - Northanger Abbey a Mansfieldské panství - Mansfield Park .Rozum a cit - Sense and Sensibility


Byl to první publikovaný román od anglické spisovatelky Jane Austenové . První vydání knihy Rozum a cit bylo v roce 1811 . O jejím autorství této knihy věděli jen nejbližší rodinní příslušníci . Kniha byla v roce 1795 původně pojmenovaná Elinnor and Marianne . Později v listopadu 1797 román přepracovala a změnila název na Rozum a cit - Sense and Sensibility . Kniha byla dokončena roku 1809 a po následné úpravě vydána v roce 1811 .

Stručný obsah knihy

Hlavní hrdinky Elinor ( 19 let ) a Mariana ( 17 let ) jsou dcery pana Dashwooda a jeho druhé manželky . Ještě maí mladší sestru Margaret a nevlastního bratra Johna . Na záčátku děje zemře jejich otec pan Dashwood , po jeho smrti přejde dědictví na Johna . Dcery a paní Dashwoodová se musí smířit s omezejněšími přijmy. V ději se objevuje vzdálený příbuzný , který jim nabídne svou pomoc ohledně pronajmutí vhodného domku .

Mariana a Elinor v novém domově zažívají lásku, ale i zklamání. Mariana všechny své zážitky hluboce prožívá, štěstí ji dokáže povznést do závratných výšin, ale o to krutější jsou potom pády. Elinor je racionální a opatrná, i když to ale neznamená, že by nebyla schopná stejné lásky jako Mariana.


Film Rozum a cit - Sence and Sensibility
poster

1995 , 131 min
Drama \ Komedie \ Romatický
Režie: Ang Lee
Hrají : Hugh Grant ,Kate Winslet , Emma Thompson , James Fleet ...

Trailer


Znáte knihy Jane Austenové ? Četli jste
něakou z nich ? Viděli jste filmy s předlohou Jane Austenové ?

Snad se Vám článek bude líbit a dočtete ho dokonce .

Kiki

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bella Bella | 14. dubna 2018 v 21:41 | Reagovat

Necetla jsem, ale urcite si prectu, zni to zajimave :-D

2 B. R. B. R. | E-mail | Web | 11. září 2018 v 9:34 | Reagovat

jé, měla jsem stejné téma tohoto tématu týdne :D teda, dost podobné :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama